Den søde juletid?

Klumme dec. 2014

Af Anne Christensen

.

For nogle mennesker er julen indbegrebet af hygge, mens den for andre tværtimod kan være ét af de allersværeste tidspunkter på hele året.

Lider man af PTSD (som er en hyppig senfølge), kan julen med øget travlhed, stress, bekymringer og pres blive en stor ekstra belastning. Derudover er julen en tid, der indbyder til nærvær, fællesskab, hygge og varme og det kan forstærke følelser af ensomhed, isolation og indre kulde.

Måske er ensomheden den største fællesnævner for mennesker, der er vokset op med  overgreb og svigt. Mon ikke mange af os har oplevet følelsen af at være isolerede fra andre og ude af stand til at være i den følelsesmæssige nærhed, som vi samtidigt søger og længes efter? Mon ikke også, at mange kender til at skamme sig over ensomheden eller have haft oplevelsen af, at det må være én selv, der er noget galt med, siden man føler sig ensom?

Skammen gør det nødvendigt at holde ensomheden skjult bedst muligt og det forværrer den naturligvis! Især kan det være slemt i højtiderne, hvad enten man er alene eller sammen med andre. Fraværet af andre mennesker kan gøre ensomheden tydeligere og meget konkret, men man kan være lige så ensom, mens men f.eks. sidder og julehygger med familien.

Heldigvis er ensomheden ved at blive aftabuiseret og med åbenheden skabes nye muligheder for at finde sammen med andre i julen, hvis det er det, man ønsker. Der bliver f.eks. stadig større tilslutning til fælles julearrangementer, og der er efterhånden mange, der vælger at holde jul med venner og bekendte. I de senere år er der både i radioen og på de sociale medier blevet formidlet kontakter mellem mennesker, der søger nogen at holde jul med, hvad enten det er som vært eller som gæst.

Alle mennesker har brug for at indgå i fællesskaber af forskellig slags. I Spor er vi fælles om at kende til livet med senfølger og bare det at vide, at man ikke er alene om at have det svært med julen, kan måske gøre det lidt lettere at bære.

Med disse ord vil vi i Spor ønske alle vores medlemmer den bedst mulige jul.

.

Link til hele nyhedsbrevet.